Domov není šapitó aneb Jak sladit koberec s nábytkem

0 Menu Hledat

Při budování nové domácnosti, při pravidelné obměně zařízení jednotlivých místností ani při vybavování kancelářských prostor se neobejdeme bez důkladně promyšleného záměru, jaké dáme interiéru a jeho součástem barvy, abychom dosáhli požadované harmonie a nevypadalo to u nás jako v cirkusu. I tady však samozřejmě platí známé rčení, že „proti gustu, žádný dišputát“, takže kdo chce, může si klidně domů naplácat, co se mu zlíbí, většina z nás ale určitě dá přednost dobrému pocitu z toho, že spolu všechno pěkně ladí.

Na cestě k prostoru, ve kterém se budeme cítit spokojeně a uvolněně, nás čeká několik překážek, ale zdaleka ne nepřekonatelných. Jednou z prvních je výběr barvy a vzoru koberce a jeho sladění se stěnami. Jak známo, čím je podlaha a zdi světlejší, tím se místnost jeví opticky větší, ale zároveň také studenější, zatímco tmavší a teplejší barvy dávají pocit zmenšení prostoru, ale dokáží jej udělat útulnějším. Během tohoto plánování si také musíme udělat jasno, jaký si chceme pořídit nábytek, aby potom nepůsobil na novém koberci a vymalovaných stěnách jako pěst na oko.

V každé místnosti bychom přitom měli dodržovat trošku jiná pravidla, obecně se ale dá říct, že nic nezkazíme tmavší podlahovou krytinou a světlejším nábytkem nebo opačnou kombinací, abychom dosáhli pohledného kontrastu. Když si na bílý koberec před bílou zeď postavíme bílý nábytek, bude to u nás vypadat jako v nemocnici, pokud pod tmavě hnědé skříně položíme hnědý koberec, okrademe se o potřebné světlo a místnost bude ponurá a neveselá.

Nejmíň práce s vybíráním vhodné kombinace barvy koberce a nábytku budeme mít v dětském pokoji. Potomkům totiž rozhodně nevadí troška „divočiny“, proto volíme kombinace veselých a živých tónů s přihlédnutím k tomu, zda pokojíček obývá dívka, chlapec nebo víc sourozenců společně. Vždy však musíme dbát, aby děti měly dostatek přirozeného světla, to znamená, že tmavým skříním, komodám nebo postelím se raději vyhneme a vybereme něco optimističtějšího.

Výborným řešením především pro menší ratolesti je dětský nábytek s namalovanými oblíbenými vzory nebo zvířecími kamarády a k němu pestrý obrázkový koberec. Bydlení pro většího školáka nebo studenta zase jednoduše a elegantně vyřešíme pořízením kompletně zařízeného dětského pokoje, v němž má všechen nábytek stejný styl. Stačí si vybrat barevné provedení a dokoupit k němu vhodný koberec je pak mnohem jednodušší.

Fotogalerie

Podstatné je, aby podlahová krytina a nábytek v pokojíčku něco vydržely a nezapomínejme také na to, že neposednému dítěti sem tam upadne na zem kousek čokolády nebo se mu rozlije čaj, takže při výběru barev a druhu koberce musíme myslet také na údržbu.

Obecné pravidlo o tom, že nábytek by měl být v kontrastu s kobercem si můžeme dovolit porušit v ložnici, kde každý z nás stráví zhruba třetinu svého života. V téhle místnosti volíme raději tlumenější barvy, které nebudou rušit náš odpočinek, jde přece především o to, abychom se tady cítili příjemně a dobře se nám spalo. Když se rozhodneme pro sladění koberce s postelí, šatní skříní i komodou do jednotného tónu, můžeme kontrastního efektu dosáhnout povlečením, závěsy i menším kusovým koberečkem v odlišných barvách.

V ložnici patrně nebudeme muset uklízet tolik, jako v pokoji u dětí, takže si můžeme dovolit mít zde příjemný koberec s delším hustým vlasem. Pokud jej však chceme natáhnout až k nábytku, je nutné nejdřív zkontrolovat, v jaké výšce se otvírají skříně nebo noční stolky, abychom pak nebyli nepříjemně překvapení, že dvířka o koberec drhnou.

Fajnovější koberec si pak můžeme pořídit i do obývacího pokoje, opět však s přihlédnutím k tomu, jaký v něm budeme mít provoz. Dominantami většiny obýváků jsou sedací soupravy a obývací stěny a s těmi také potřebujeme barvu a vzor podlahové krytiny nějak sladit. Menší kusy nábytku mohou mít výraznější barvy, ale nesmí rušit celkový příjemný dojem, větší skříně se pak snažíme decentně „skrýt“ u stěn v podobném barevném tónu s tím, že koberec máme v opačném spektru. Nabídka barev nábytku u prodejců je v současnosti velmi pestrá, jak se konec konců můžete sami přesvědčit například u MT nábytku v sekci sedací soupravy.

Neměli bychom míchat víc než tři barvy dohromady, ovšem stejně jako v případě ostatních místností, i tady záleží na každém, jaký má vkus a co se mu líbí. Určitě ale nebude vypadat moc dobře, když před obývací stěnu s přírodním dřevěným dekorem položíme výrazně fialový koberec nebo když sedací soupravu v červeném odstínu postavíme na koberec sytě zelený.

Každopádně než se pustíte do zařizování či rekonstrukce domácnosti nebo kancelářských prostor, vyžádejte si u prodejců barevné vzorníky a nejprve si vyzkoušejte, jaké kombinace vašemu oku lahodí. A teprve až si vyberete tu, která vám nejlépe pasuje, pusťte se do nákupu vybavení.