Hezké podzimní dny lákají k procházkám venku i k zachumlání se doma do teplé deky. Milovníci tradičních přírodních materiálů nedají dopustit na vlněnou deku nebo pléd, která nejen příjemně zahřeje, ale stane se i módním doplňkem interiéru.
V jihočeské Umělecké tkalcovně Strmilov se látky z přírodního hedvábí, vlny a lnu tkaly už v roce 1870. Tehdy začíná historie rodinné tkalcovny, kdy František Kubák firmu založil, ale tradice tkalcovství ve Strmilově sahá až do 17. století. Vynikající tkalcovskou tradici dokládá skutečnost, že se v dílně tkaly látky podle návrhů výtvarníků nejvýznamnějšího sdružení českého užitého umění a designu prvé poloviny 20. století - Artělu. Tyto tkaniny jsou dnes ve sbírkách Uměleckoprůmyslového muzea v Praze.
Po 2. světové válce se tkalcovna stala součástí Ústředí lidové umělecké výroby a produkoval se zde základní sortiment vlněných a dekorativních látek, jímž se ÚLUV proslavil i v zahraničí. V 90. letechbyla dílna vrácena původnímu majiteli a v tradičním řemesle dnes pokračují potomci Zdeněk Kubák se sestrou Janou Bradovou. V současné době je výroba strmilovské tkalcovny zaměřena především na bytový textil z přírodních materiálů, jako jsou vlněné deky, plédy a přehozy, jejichž jedinečnost je dána komplexní přípravou od zpracování rouna, jeho kramplování, spřádání, barvení příze až po vlastní tkaní a speciální úpravu.